^Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Samoloty - pomniki na pocztówkach

Samoloty muzealne na pocztówkach

Odznaki polskich jednostek lotniczych

www.mojelotnictwo.pl - Hobby Tomasza Spólnickiego

Get Adobe Flash player

Odznaki jednostek lotniczych stacjonujacych w Łasku


 

 


W 1979 roku w 10. PLM w Łasku rozpisano konkurs „na opracowanie graficzne odznaki plm OPK”. Niestety w tamtych latach nie można było używać oficjalnie numeru pułku. Jedynym znanym wówczas z nazwy był „medialny” 1. plm WARSZAWA z Mińska Mazowieckiego. Wśród zgłoszonych do konkursu prac pierwsze miejsce zajął projekt starszego sierżanta Wiesława Turowieckiego.Na podstawie projektu wykonano techniką tłoczenia w metalu emaliowaną odznakę. Wykonano ją w dwóch wersjach. W pierwszej na niebiesko emaliowanym tle był przymocowany orzeł lotniczy, w drugiej wersji zastąpiony sylwetką samolotu MiG-21. Ów MiG był w kolorach złotym i srebrnym. Wersja z samolotem występowała w dwóch odmianach – emaliowanej i malowanej. Pierwsze zamówienie w firmie Foto-Pam w Krakowie opiewało na 40 szt w wersji I i 800 szt w wersji z samolotem (po 400 szt dla MiG-a złotego i srebrnego). W ramach wznowienia produkcji powstała wersja różniąca się nieznacznie wymiarami (44x26 mm i 41x25 mm) i kształtem liter w napisie „plm OPK”. Wręczenie następowało na podstawie opracowanego Regulaminu odznaki honorowej.

 

Osoba wyróżniona otrzymywała Legitymację odznaki honorowej .

Kolejne zdjęcia przestawiaja różniace się wersje pierwszej odznaki:


 

W 1993 roku nowa odznaka zaprojektowana również przez chor. Wiesława Turowieckiego stała się oficjalnym godłem pułku. Przestawia ona owalny wieniec liści laurowych. Na tym tle widnieje sylwetka ladujacego orła trzymajacego w dziobie złoty pierścień, w szponach natomiast szachownicę lotnicza. U góry wieńca laurowego w pierścieniu jest liczba "10", natomiast u dołu wieńca jest taśma z napisem "pułk lotnictwa myśliwskiego". 

Odznaka była wykonana w dwóch wesjach - złotej i srebrnej. Wymiary: 55x39 mm. Wykonana była w pracowni MIECZNIK w Warszawie, później u Zbigniewa BOŻKA w Markach.


 

Zmiany organizacyjne w polskim lotnictwie jakie nastapiły w roku 2000 doprowadziły do powstania w miejsce 10. plm 32. Bazy Lotniczej i 10. eskadry lotnictwa taktycznego. Odznaka Bazy jest przedstawiona wśród innych Baz. Grawerowi który produkował dla jednostki odznaki przekazano, że w miejsce PUŁK powstaje ESKADRA. I tak powstała odznaka z błędem w nazwie "ESKADRA LOTNICTWA MYŚLIWSKIEGO".


 

Szczególnie cenna w moim zbiorze jest odznaka złota, gdyż pochodzi z kieszeni pułkownika pilota Dariusza MALINOWSKIEGO (dziś generała brygady pilota, Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego).

Odznaka w poprawionej wersji tzn. z napisem ESKADRA LOTNICTWA TATYCZNEGO była wykonana również w pracowni Zbigniewa BOŻKA.

 

Odznaka 10. plm, a później 10. elt była również w miniaturze wykonywana w wielu wersjach kolorystycznych. Prawie wszystkie były wykonane w pracowni Zb. Bożka.

Wersja 1. Ażurowa. Wymiar 25x20 mm. Wykonana w wersji złotej i srebrnej, z napisem na tle granatowym i białym.


 

2. Ażurowa. Wymiar 29x21 mm. Wykonan w pracowni Pana Skrzypczaka. 3. Wersja pełna. Wymiar 21x16 mm. W różnych wersjach kolorystycznych metalu i lakieru. Wersje z napisem "pułk lotnictwa myśliwskiego" i "eskadra lotnictwa taktycznego".


 

W 1999 roku z okazji 55 rocznicy powstania 10. pułku lotnictwa myśliwskiego w pracowni Zbigniewa Bożka w Markach powstała odznaka okolicznościowa. W szachownicę o wymiarach 31x31 mm wkomponowano odznakę pułkowa i napis "55 LAT". Wykonane w wersji emaliowanej i lakierowanej.